Yangın Söndürme Cihazı Alırken Dikkatli Olmak Yangın Anında Kötü Sürprizleri Önlüyor

1- İlk kontrol edilecek bölüm basınç ibresidir.Yangın söndürme cihazında (yukarıda resimde görüldüğü gibi) basınç durumunu gösteren ibre bulunmaktadır.

Basınç ibresi yeşil rengin üzerinde ise Cihaz herhangi bir yangın durumunda kullanılabilir durumdadır.

Basınç ibresi sol taraftaki (0 yazılı taraf) kırmızıya geçmişse, (içindeki yangın söndürme tozunu atabilecek basınç olmadığından) yangını söndürmeyecektir. Anlaşmalı firma hemen aranmalı ve bakıma gönderilmelidir.

2-İkinci kontrol edilmesi gereken bölüm (yukarıda resimde görüldüğü üzere) sarı renkte görülen mühürlü güvenlik piminin açılmamış olmasıdır. Açık (mührü kopartılmış) olan pimler zamanla basınç kaçağı yaratacağından bir müddet sonra ihtiyaç duyulduğunda yangını söndüremiyecektir.

Açık olan pimler görüldüğünde anlaşmalı firma ile irtibata geçerek yangın söndürme cihazının bakımı yapılmalıdır.

 

3-Üçüncü kontrol edilecek bölüm anlaşmalı firma tarafından (yukarıda resimde görüldüğü gibi) yangın söndürme cihazının alt tarafı veya yan tarafına yapıştırılan kontrol etiketidir. Etiketin üzerinde dolum tarihi ve son kullanma tarihi belirtilmektedir. İlk dolum tarihi ile bitim tarihi arasında 6(altı) ayda bir yapılan kontrol bandrolü yine burada bulunur.

Son kullanma tarihi dolmuş yangın söndürme cihazlarının, tekrar dolumunun yapılması için, servis veren firmaya veya kuruluşa bilgi verilmesi veya götürülmesi zorunludur. Zamanında yeniden dolumu yapılmamış yangın söndürme cihazları , olası bir yangın anında , yeterli söndürme yapamayacakları için yok sayılırlar.